Про бібліотеку


Історія бібліотеки в смт. Соснове

Історія бібліотеки смт Соснове розпочалася в 1946 році. Знаходилася в приміщенні   хати - читальні , яке  мало площу приблизно 22метри квадратні.

Фонд бібліотеки в 1946 році  був невеликим - близько 6000 примірників.  Обслуговувала  бібліотека БЛИЗЬКО  1200 читачів. Першими бібліотекарями Соснівської, на той час, районної бібліотеки були Сторчак Паша Іванівна –завідуюча бібліотекою і Дубровська Раїса Сергіївна–бібліотекар. Вся господарча робота велася самими бібліотекарями.
 В 1949 році Сторчак П.І. переведена заввідділом культури, а на посаду бібліотекаря призначено Загоруйко Ганну Іванівну.
З 1950 завідуючою бібліотеки призначено Полютіну Олену Федорівну, а в липні 1950 року Дармогай Катерину Іванівну.
На 1950 рік районна бібліотека нараховувала три працівники: завідуюча бібліотекою, бібліотекар, техпрацівниця.
В 1953 році Соснівська бібліотека нараховує 3 штатні одиниці:

-Завідуюча районною бібліотекою;

-Бібліотекар;

-техпрацівниця;
В1953 році Соснівська районна бібліотека виписувала 17 найменувань газет і 24 найменування журналів. Фонд бібліотеки росте . Збільшується інтерес читачів до книги. Все більше проводиться бібліотекою масових заходів. Не дивлячись на те , що працівники бібліотеки  самі вели бухгалтерію , господарчу роботу ,ходили допомагати колгоспу , на польовий стан , бібліотекарі йшли з книгою до людей ,йшли в ліспромгосп , в школу, в колгосп , в лікарню.
В липні 1953  року завідуючою Соснівською районною бібліотекою призначено Жилінську Н.Ф.
В серпні 1954 року після закінчення Дубнівського культосвітнього технікуму в Соснівську бібліотеку прийшли на роботу Масник Марія Іларіонівна - завідуючою читальним залом. На той період бібліотека нараховує 40000 примірників книг. В квітні 1956  року на посаду завідуючою Соснівською бібліотекою призначено Масник М.Л.,а завідуючою читальним залом- Крот Клавдію Василіну, яку в грудні 1958 року замінила Загорушко Світлана Василівна.
В березні 1959 року зав. пер. фонд призначено Сулиму О.В., а влипні 1959 року Сулима О.В. переведена на посаду методиста .  
З 1960 року при бібліотеці відкривається нова посада - інструктор-методист , на яку призначено Яницького С.Н.
В цей період працює методистом – Радчук Марія Іванівна і бібліотекарем Швидун Дарія Єфремівна.
В дорослій бібліотеці завідуючою працює Масник М.І.,бібліотекарем –Дубровська Р.С., методистом –Границька М.М., інструктором –методистом –Антонюк М.Д.,завідуючою читальним залом –Зайрук Раїса Яківна.
В червні 1962 року на посаду методиста призначено Бистрову М.І., на посаду бібліотекаря дитячої бібліотеки призначено Горбулинську Валентину Федорівну , а в березні 1962 року  завідуючою читальним залом призначено Козловську Н.Д.
З 1970 року бібліотека переведена в приміщення значно більшої площі . Фонд бібліотеки становить 36000 примірників.
В 1970 році в Соснівську міську бібліотеку  на посаду  бібліотекаря прийнято Веремчук Ольгу Федорівну,яка працює в бібліотеці до 1995 року .




 
 

В1978 році Соснівська міська бібліотека переведена у нове ,велике і світле приміщення новозбудованої селищної Ради ,де знаходиться і нині Після проведення інвентаризації фонд  міської бібліотеки для дорослих становив 16000 примірників .В 1986році на  посаду бібліотекаря була прийнята  Вознюк Валентина Костянтинівна. Дещо пізніше її було переведено на посаду завідуючої бібліотеки. В цей час робота бібліотеки зазнала суттєвих змін. Через відсутність державних коштів централізоване надходження нової літератури припинилося. Шукаючи шляхи поповнення книжкових фондів з 1992 року міська бібліотека-філія розпочала надання платних послуг населенню. В читальному залі запроваджено нічний абонемент, де читачі за невелику плату мали  змогу отримати потрібну книгу чи журнал додому, також на абонементі започаткували видачу комерційної літератури. Працівники бібліотеки значно розширили  коло платних послуг (нічний абонемент, видача комерційної літератури, вступні внески). З 2009 року всі ці послуги безкоштовні.
В 1994 році на посаду бібліотекаря була прийнята Власюк Неоніла Віталіївна. З кожним роком бібліотека ставала все кращою: фонд поповнювався новими надходженнями, інтер’єр оновлювався , впроваджувались нові форми роботи. В 2008 році Власюк Неоніла Віталіївна розрахувалася з посади бібліотекаря і на цю посаду була прийнята Геращенко Наталія Ярославівна,яка працює разом з Вознюк Валентиною Костянтинівною

 В 2014 році на посаду завідуючої бібліотеки була переведена Геращенко Наталія Ярославіна . 13 жовтня2014 року Вознюк Валентина Костянтинівна розрахувалася, а  на посаду бібліотекаря була прийнята Ковальчук Ірина Віталіївна.
Оперативне повноцінне  забезпечення інформаційних потреб користувачів – одна з основних функцій бібліотеки. В бібліотеці забезпечується вільний, рівноправний доступ користувачам до найрізноманітнішої інформації.
Власне бібліотека і є інформаційним центром Соснівської громади. З одного боку вона вивчає громадську думку і доводить її до владних органів, а з іншого інформує місцевих жителів про діяльність місцевої влади. Книжковий фонд становить на грудень 2014 року  близько 7500 примірників . В біліотеку надходить щорічно більше 10 примірників періодичних видань.
Нетрадиційний та інноваційний підхід до організації роботи в бібліотеці та за її межами, дбайливе формування книжкового фонду зміцнили авторитет бібліотеки, як соціальної та інформаційної установи.

В бібліотеці є відділ абонементу, де книги видаються додому та читальний зал ,де користувачі мають можливість працювати з літературою , яка не видається додому. Стелажі та шафи в читальному залі розміщені так , що читачі мають можливість підійти  до них і подивитись цікаву книгу. В бібліотеці є окремий стелаж для користувачів молодшого віку . Довідкова література ,періодичні видання , книжкові виставки , нові надходження - все це у відкритому доступі. Необхідною для будь - якої бібліотеки є можливість швидко знайти потрібну інформацію, тому бібліотекарі постійно працюють над максимальним удосконаленням довідково-бібліографічного апарату бібліотеки. В наш час безумовно, кардинальне поліпшення бібліотечного сервісу значною мірою залежить від запровадження в місцевій бібліотеці нових комп`ютерних технологій, електронних форм розповсюдження. Наша бібліотека плідно працює і в  цьому напрямі.
 В 2010 році бібліотека виграла  Конкурс  «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету»започаткований Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX)у рамках   програми Бібліоміст . Завдяки цій програмі  Соснівська бібліотека отримала комп’ютерну техніку: 4 комп»ютери,4 пари навушників та веб-камер,принтер,сканер.Завдяки цій програмі у бібліотеці безкоштовний доступ до Інтернету для громади, що передбачає відсутність плати за послуги  доступу до інформації,а також відсутність дискримінації щодо будь-яких груп населення ,або їх інформаційних потреб. Таким чином краще задовольняються  інформаційні потреби учнів , вчителів та жителів селища.

Бібліотекарі періодично підвищують свій кваліфікаційний рівень: проходять навчання на базі районної бібліотеки та Рівненської Обласної Універсальної Бібліотеки. Працівники часто відвідують семінари та практикуми в бібліотеках інших областей України . Так  у 2012 році Вознюк В.К. та Геращенко Н.Я. пройшли навчання в рамках програми проекту Бібліоміст при РДОБ ,

-в 2013 році Вознюк В.К. 24-25 вересня приймала участь у «Ярмарці бібліотечних інновацій»в м. Київ, «Сучасна бібліотека:рухаємось вперед»

-круглий стіл на тему : «Ситуація у сфері забезпечення прав та можливостей сільських жінок в Україні»

-14 грудня 2013 року –регіональний форум «Партнерство бібліотек та НУО: нові можливості» у м. Хмельницьк

-20 березня  2013 рік-  круглий стіл в Верховній Раді України на тему: «Державна антикорупційна політика: оцінка громадянського суспільства» в м.Київ

-17 ківтня круглий стіл в ВРУ: «Практика застосування закону України «Про організацію роботодавців,їх об»єднання,права і гарантії діяльності»

- 12 червня комітет ВРУ парламентські слухання на тему : «Стан дотримання прав людини в Україні»

- 9-10 липня у Львові міжрегіональний бібліотечний ярмарок та конференція «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє».

В 2014 році 22 жовтня Геращенко Наталія Ярославівна взяла участь у семінарі «Сучасні інформаційні системи для користувачів з порушенням функцій зору «Перша українська дейзі-бібліотека».

Сьогодні в бібліотеці працюють досвідчені фахівці, які відповідають тим вимогам ,які стоять перед вищою школою.

Доступ користувачів до інформаційних ресурсів у бібліотеці значно розширило  запровадження у 2012 році автоматизації за допомогою ліцензованої програми «ІРБІС». На основі програмного забезпечення автоматизовано основні технологічні процеси .

В читальному залі  2012 року діє Пункт доступу громадян до офіційної інформації, де жителі мають можливість ознайомитися з офіційною інформацією органів державної влади.   Фонд художньої літератури поповнюється книгами та хрестоматіями , які містять нововведені до шкільної програми твори. Бібліотека гарно художньо оформлена де  постійно є діти та студенти . Вони працюють над рефератами,читають пізнавальну літературу, періодичні видання ,іноді просто роблять уроки та спілкуються з друзями,якщо це не заважає працювати іншим. Регулярно проводиться інвентаризація фонду, списання застарілої літератури,поновлення зіпсованої.

Проводиться масова робота з популяризації літератури та бібліотечно-бібліографічних знань серед користувачів. Бібліотека співпрацює з іншими бібліотеками та організаціями: Соціальною службою,Соснівською гімназією, Соснівським ПТЛ,Соснівським дитячим садочком,Будинком культури,Соснівською шкільною бібліотекою та Соснівською дитячою бібліотекою.  

 Для користувачів постійно проводяться тематичні огляди ,оформляються постійно діючі виставки та тематичні полички, мета яких не лише привернути увагу до актуальних тем , а й розширити і поглибити знання з окремих тем. В усі часи бібліотека була і буде найкращим провідником у світі книг , тим місцем , де читачі можуть відпочити і духовно зрости , морально і професійно. Бібліотекарі багато уваги приділяють застосуванню у своїй роботі сучасних інформаційно - комунікаційних технологій.  

Бібліотека зареєстрована в соціальних мережах : В Контакті,Однокласники,Facebook,Twitter.  З 2011 року у книгозбірні ведеться робота по створенню медіа теки, яка на сьогоднішній день налічує 33 примірники.

Незважаючи ні на що, бібліотекарі працюють, знаходять нові форми роботи, продовжують виконувати свою просвітницьку місію, залишаються джерелом знань, центром інформаційної та духовної культури для розбудови України.


 

Паспорт  Соснівської  міської бібліотеки

 

Адреса: смт Соснове, вул. Шевченка5,  Рівненська область, Березнівський район

Відомості про  бібліотеку (станом на 01.01.2015 р.)

Кількість читачів: 1185

Книговидача: 21861

Кількість відвідувань бібліотеки: 15471

Загальна площа приміщення: 100 (кв. м.)

Фонд бібліотеки: 7268 примірників

Штат бібліотеки:

Зав. бібліотекою Геращенко Н.Я.

Бібліотекар          Ковальчук І.В.



 

 

Довідково-бібліографічний апарат

Картотеки:

-         Алфавітний каталог

-         Краєзнавча картотека

-         Систематична картотека

-         Картотека координації періодичних видань

-         Картотека групової та індивідуальної інформації

 

 

 

 

Список періодичних видань, що надходять до бібліотеки:

Газети:                                                 Журнали:

Урядовий курєр                                 Ліза 

Голос України                                     Отдохни  

Надслучанський вісник                      Позакласний час    

Вільне слово

Сімейна газета

Газета по-українськи

Газета для жінок

Вісті Рівненщини

Домашній адвокат

 



 
Правила користування бібліотекою-філією

            

                       

 

     1. Загальні положення

     1.1.  Типові   правила  користування Соснівською міською бібліотекою розроблено  у  відповідності  до  Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну  справу"  (  32/95-ВР  ),  із змінами і доповненнями і поширюються  на  мережу  діючих  бібліотек  усіх форм власності та підпорядкування  і  організацію бібліотечної справи. ( Пункт 1.1 в редакції Наказу Мінкультури N 319 ( z0538-01 ) від 25.05.2001 )

     1.2. На підставі  Типових  правил  кожна  бібліотека  України
розробляє  власні  правила  користування відповідно до її статусу,
цільового   призначення,   складу   користувачів,    спеціалізації
бібліотечних фондів.


     2. Права користувачів


     2.1.  Кожний  громадянин  України  незалежно від статі, віку,
національності,  освіти,  соціального  походження,  політичних  та
релігійних  переконань,  місця  проживання,  а також підприємства,
установи, організації мають право на бібліотечне обслуговування на
території України, яке може бути у формі: абонемента (у тому числі
міжбібліотечного),   системи   читальних   залів,    дистанційного
обслуговування  засобами  телекомунікації,  бібліотечних  пунктів,
пересувних  бібліотек.  (  Пункт 2.1 в редакції Наказу Мінкультури
N 319 (
z0538-01 ) від 25.05.2001 )

     2.2.  Іноземці  та  особи  без громадянства, що перебувають в
Україні на законних підставах, користуються тими самими правами на
бібліотечне  обслуговування, що й громадяни України. ( Пункт 2.2 в
редакції Наказу Мінкультури N 319 (
z0538-01 ) від 25.05.2001 )

     2.3. Користувачі бібліотеки мають право:

     безоплатно користуватися  інформацією  про склад бібліотечних
фондів через  довідково-пошуковий  апарат  (крім  комерційних  баз
даних);

     безоплатно отримувати консультаційну  допомогу  в  пошуку  та
виборі джерел інформації;

     безоплатно отримувати в тимчасове користування  документи  із
фондів бібліотеки,  крім документів,  придбаних за кошти, одержані
від господарської діяльності бібліотеки;

     одержувати інформацію   з   інших   бібліотек,   користуючись
каналами зв'язку;

     користуватися іншими  видами послуг,  у тому числі на платній
основі;

     брати  участь  у  роботі  бібліотечних  рад.

(  Пункт  2.3 в редакції Наказу Мінкультури N 319 ( z0538-01 ) від
25.05.2001 )

     2.4. Користувачі мають право одержати  для  опрацювання  поза
бібліотекою одноразово не більше 5 документів терміном до 30 днів.
Термін користування новими надходженнями,  документами підвищеного
читацького  попиту,  періодикою  може  бути  зменшено  до 15 днів.
Кількість бібліотечних документів, що видаються в читальному залі,
не  обмежується.  Кожна бібліотека самостійно визначає види й типи
документів, що видаються лише в читальному залі.

     Спеціальні бібліотеки  можуть  установлювати  інші  терміни з
урахуванням   контингенту   користувачів   і   специфіки   їхнього
обслуговування.

     2.5. Користувачі  мають  право  виносити  документи  за  межі
бібліотеки,  якщо  вони записані у формулярі або іншому обліковому
документі.

     Термін користування  документами на прохання користувача може
бути продовжений, якщо на них відсутній попит інших користувачів.

     2.6. Рідкісні та цінні документи,  довідкові видання, а також
видання,  одержані по МБА,  видаються для  користування  тільки  у
читальному залі.

     2.7.   При   наданні   користувачам   документів,  які  мають
підвищений попит,  додому бібліотекою визначається розмір  коштів,
що   передаються  користувачами  як  забезпечення  виконання  ними
зобов'язань щодо повернення одержаних у бібліотеці документів.  За
дітей   кошти   вносять   батьки  або  особи,  під  наглядом  яких
перебувають діти.  Якщо  одержані  в  бібліотеці  у  такий  спосіб
документи  не повертаються користувачами в зазначений термін і дії
щодо їх повернення не мають результату,  то кошти зараховуються на
поточний  рахунок  бібліотеки  і  використовуються на придбання чи
оправлення  бібліотечних документів. ( Пункт 2.7 в редакції Наказу
Мінкультури N 319 (
z0538-01 ) від 25.05.2001 )

     2.8. У  разі  відсутності  в  бібліотечному  фонді  потрібних
документів  користувач  має  право отримати їх (або копії) з інших
бібліотек  через  МБА   чи   внутрішньосистемний   книгообмін   та
міжнародний бібліотечний абонемент.

     2.9. Особи,  які тимчасово проживають у  зоні  обслуговування
бібліотечного  закладу,  мають  право  користуватися  тільки  його
читальними   залами  або  одержати  документи  додому  у  порядку,
зазначеному  в  пункті 2.7 Типових правил. ( Пункт 2.9 із змінами,
внесеними  згідно  з  Наказом  Мінкультури  N 319 (
z0538-01 ) від
25.05.2001 )

     2.10.  Користувачі  бібліотек  з  вадами  зору мають право на
одержання документів на спеціальних носіях інформації через мережу
спеціалізованих  та  інших  загальнодоступних бібліотек; ( Правила
доповнено   пунктом  2.10  згідно  з  Наказом  Мінкультури  N  319
(
z0538-01 ) від 25.05.2001 )

     2.11 користувачі  бібліотек  дитячого та юнацького віку мають
право  на  бібліотечне  обслуговування  в   загальнодоступних   та
спеціалізованих  бібліотеках;  (  Правила  доповнено  пунктом 2.11
згідно з Наказом Мінкультури N 319 (
z0538-01 ) від 25.05.2001 )

     2.12 окремі категорії користувачів мають право на пільги, які
встановлюються  бібліотекою.  (  Правила  доповнено  пунктом  2.12
згідно з Наказом Мінкультури N 319 (
z0538-01 ) від 25.05.2001 )


     3. Обов'язки користувачів


     3.1. Для  запису до бібліотеки громадяни пред'являють паспорт
або документ,  що його замінює,  фотокартку  (для  бібліотеки,  де
видається    читацький   квиток),   ознайомлюються   з   правилами
користування бібліотекою,  підписують зобов'язання їх виконувати й
дають відомості для заповнення реєстраційної картки або читацького
формуляра.

     У разі   зміни  місця  проживання,  зазначеного  в  паспорті,
користувач повинен негайно повідомити про це бібліотеку у місячний
термін.  (  Абзац другий пункту 3.1 із змінами, внесеними згідно з
Наказом Мінкультури N 319 (
z0538-01 ) від 25.05.2001 )

     Діти й  підлітки  до  16  років  записуються  в бібліотеку на
підставі документа,  який пред'являють їхні батьки,  установи  або
особи, під наглядом яких перебувають діти.

     3.2. У  разі  втрати  читацького  квитка  користувач  повинен
заявити про це в бібліотеку, відшкодувати вартість його в розмірі,
що  відповідає  витратам на його виготовлення, і отримати дублікат
читацького  квитка.  (  Пункт  3.2  із змінами, внесеними згідно з
Наказом Мінкультури N 319 (
z0538-01 ) від 25.05.2001 )

     3.3. Користуючись документами з  бібліотечного  фонду,  читач
повинен  дбайливо  ставитися до них;  при одержанні документів має
перевірити  їхню  кількість  та  наявність  пошкоджень  і  в  разі
виявлення   дефектів   попередити   про   це   бібліотекаря,  який
зобов'язаний зробити на документах відповідну позначку.  В  іншому
разі   відповідальність   за   виявлені   у  книгах  дефекти  несе
користувач.

     3.4.  Кожний  документ,  виданий  на абонементі, фіксується в
читацькому   формулярі  і  підтверджується  підписом  користувача.
(  Пункт  3.4 в редакції Наказу Мінкультури N 319 (
z0538-01 ) від
25.05.2001 )

     3.5.  Користувач,  який втратив або пошкодив документ з фонду
бібліотеки,  а  також  одержаний  через  МБА,  внутрішньосистемний
книгообмін за домовленістю з бібліотекою-фондоутримувачем, повинен
замінити його аналогічним чи документом, визнаним рівноцінним, або
відшкодувати   його   ринкову   вартість.   Розмір   відшкодування
визначається   бібліотекою.   (   Пункт   3.5  в  редакції  Наказу
Мінкультури N 319 (
z0538-01 ) від 25.05.2001 )

     3.6. За  втрату  або  псування  документа  з фонду бібліотеки
неповнолітнім користувачем відповідальність  несуть  його  батьки,
навчальний заклад чи установа, під наглядом яких він перебуває.

     3.7. Користувач,   який    порушує    правила    користування
бібліотекою,  позбавляється  права  відвідувати  її на термін,  що
визначається бібліотекою.  Матеріали про злісне  порушення  правил
користування  бібліотекою  можуть  бути  передані до суду згідно з
чинним законодавством України.

     3.8. Користувачі в бібліотеці мають дотримувати тиші. Особи в
нетверезому  стані  й  неохайному   вигляді   до   бібліотеки   не
допускаються.  Палити дозволяється тільки в спеціально відведеному
місці.

     3.9.  Документи,  одержані  з  фондів  бібліотеки, користувач
повинен повертати в установлені терміни. У разі порушення термінів
користування  документами  сплачується пеня за кожний прострочений
день.  Розмір  пені  визначається бібліотекою. ( Правила доповнено
пунктом  3.9  згідно  з Наказом Мінкультури N 319 (
z0538-01 ) від
25.05.2001 )

     3.10 Користувачі  несуть  відповідальність за несанкціоноване
використання  створених  бібліотекою  баз  даних,  інших  об'єктів
інтелектуальної  власності  згідно  із  законодавством.  ( Правила
доповнено   пунктом  3.10  згідно  з  Наказом  Мінкультури  N  319
(
z0538-01 ) від 25.05.2001 )


     4. Обов'язки бібліотек з обслуговування користувачів


     Бібліотеки зобов'язані:

     інформувати користувачів  про  всі  види послуг,  що їх надає
бібліотека,  в т.ч.  й платні, перелік яких затверджено постановою
Кабінету Міністрів України N 534 (
534-97-п ) від 05.06.97;

     створювати умови для використання бібліотечного фонду, роботи
в бібліотеці, надавати допомогу в доборі потрібних документів;

     дбати про культуру обслуговування користувачів;

     формувати в  користувачів потребу в інформації,  користуванні
бібліотеками, сприяти підвищенню культури читання;

     задовольняти потреби  в  створенні  при бібліотеках читацьких
об'єднань, клубів за інтересами;

     систематично здійснювати  контроль  за своєчасним поверненням
до бібліотеки виданих користувачам документів;

     не  використовувати  відомості про користувачів бібліотеки та
їх  інтереси  з  будь-якою  метою,  крім  наукової,  без їх згоди;
(  Розділ 4 доповнено абзацом 8 згідно з Наказом Мінкультури N 319
(
z0538-01 ) від 25.05.2001 )

     ураховувати читацькі запити при формуванні фонду,  проведенні
масових заходів;

     створювати читацькі ради;

     звітувати перед користувачами бібліотеки.


 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар