Патріотичне виховання в бібліотеці


ПАТРІОТАМИ НЕ НАРОДЖУЮТЬСЯ, НИМИ СТАЮТЬ"

 

"Можна все на світі вибирати, сину,

Вибрати не можна тільки Батьківщину..."

В.Симоненко

Все починається з любові - до матері, до батька, роду і народу, до рідної землі, мови і культури, до Вітчизни. В усьому цивілізованому світі патріотизм вважається могутньою засадою гуманізму і демократії, вселюдської моралі, виконує в суспільному житті доленосні функції, які забезпечують згуртованість, єдність етнічної і політичної спільноти, її цілісність і стійкість, стабільність держави.

Патріотизм - це надійний порятунок молоді й дорослих від байдужості до подій в Україні, до громадських справ, національної меншовартості і неповноцінності. Науковці і представники громадськості переконані в тому, що за останні роки в патріотичному вихованні більше втрат і упущень, ніж позитивних результатів. Тому не дивно, що молодь недостатньо любить рідну мову і культуру, байдуже ставиться до громадських справ, не знає і не шанує своєї історії, не бере активної участі в державотворчих процесах.

Цивілізоване людство вчить: виховувати дітей треба рідною мовою на історичному матеріалі, який дає інформацію про визначні події минулого, подвиги предків, діяльність прославлених державних, політичних і культурних діячів і відомих вчених.

Без глибокої історичної свідомості і пам'яті не буває і глибокого та свідомого патріотизму. Значна частина учнів і студентів глибоко не знає і не усвідомлює патріотичний, морально-духовний потенціал подвигів наших предків. Не знає змісту символів України, її народу і нації. 

Патріотичне виховання дітей і молоді повинно базуватися, в першу чергу, на Вітчизнознавстві (українознавстві), на формуванні у дітей і молоді національної свідомості, світогляду і характеру, на збереженні історичної пам'яті, вихованні національної свідомості і гідності. Національна свідомість особистості включає такі поняття як любов до рідної землі і свого народу, патріотизм і готовність захищати Українську державу, любов до рідної мови, духовна культура, художньо-естетичне виховання.

Громадські якості та риси людського характеру пройшли тисячолітній шлях розвитку. Найповніше це виявляється в патріотичному вихованні - складовій частині національного світогляду й поведінки людини, її ставленні до рідної країни, всіх націй та народів. Вірність і відданість Україні є невід'ємною ознакою національно свідомого громадянина.

Патріотичне виховання, формування патріотичних почуттів - означає вироблення високого ідеалу служіння народові, готовності до трудового і героїчного подвигу в ім'я процвітання української держави.

Історичні знання і пам'ять про звитяжне минуле України є пріоритетним фактором у патріотичному вихованні.

Головним носієм патріотизму є, звичайно, люди, їх звичаї, традиції, ставлення до рідної землі, отчого дому.

Велике значення у патріотичному вихованні відіграють живі учасники і свідки історичних, доленосних для України подій. Роль ветеранів у патріотичному вихованні важко переоцінити. На жаль, щороку рідшають їх ряди. Все менше стає свідків буремних років, страшних голодоморів, важких трудових п'ятирічок, найстрашнішої війни ХХ століття - Великої Вітчизняної війни.

Солдати Великої Вітчизняної війни відстояли право на життя, дали можливість прийдешнім поколінням утвердитися в світі як геополітична реальність, зробити свій історичний вибір у побудові нового суспільства, гідного пам'яті попередніх і в ім'я майбутніх поколінь. 

Наш священний обов'язок перед пам'яттю тих, хто не повернувся з полів битв, і тих, хто живе поруч з нами - пам'ятати і шанувати нашу історію і бути гідними її, передати як спадщину, у спадок дітям і онукам, тому що забуття уроків історії неминуче веде до духовного спустошення.

За свободу і незалежність України було віддано мільйони життів.
Соціологічні вивчення показали, що з віддаленням у часі історичних подій молоде покоління українців все менше знає про них. Слід констатувати і нівелювання морально-патріотичних цінностей.
Тому наша бібліотека вважає за обов'язок і пріоритет інформаційно-освітньої діяльності: свої напрацювання, досвід роботи з патріотичного виховання, зв'язки з громадськими організаціями ветеранів, ресурсну базу бібліотеки цілеспрямовано направити на діяльність з патріотичного виховання і збереження історичної пам'яті.





 





А сотню вже зустріли небеса…

                        Летіти легко, хоч Майдан ридав…

                        І з кров’ю перемішана сльоза…

                       А батько сина ще не відпускав…

                       Й заплакав Бог, побачивши загін —

                       Спереду — сотник, молодий, вродливий,

                       І юний хлопчик в касці голубий,

                       І вчитель літній — сивий-сивий…

                       І рани їхні вже не їм болять …

                            Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло…

                          Як крила ангела, злітаючи назад,

                  Небесна Сотня в вирій полетіла…

                                Людмила  Максимлюк



Ми сьогодні в скорботі і з великою вдячністю згадуємо Героїв, яких  назвали Небесною Сотнею - українців, які загинули в Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській. Вони  загинули за честь, за правду, за свободу, за гідне життя на рідній землі. 
В пам'ять про загиблих було  підготовлено вечір- реквієм "Їм у віках судилося безсмертя". Ми повинні пам'ятати  "Небесну Сотню"  заради майбутнього. 







 



 
Пам'ять... Вона нетлінна і вічна. Вона дивиться на нас із старих фотографій, з тих речей, які зберігають колишні фронтовики. А ми, молоде покоління, про їхні подвиги, їхнє воєнне життя можемо дізнатися тільки з розповідей, кінофільмів, творів художньої літератури. Багато, як українських митців, так і митців слова всьго світу присвятили свої твори темі війни. Це Андрій Малишко, Олександр Довженко, Володимир Сосюра, Павло Тичина, Олесь Гончар, Ліна Костенко та багато інших. (Їх твори ви можете прочитати в нашій бібліотеці).
Ми пам'ятаємо всіх, хто став на шляху нацизму. Ми пишаємось рішучістю та єднанням тих, хто протистояв злу і насильству. З кожним днем залишається все менше і менше тих, хто брав участь у війні. Ми ніколи не забудемо їхній подвиг.
З нагоди 70 -й річниці перемоги над нацизмом у Європі бібліотеки смт. Соснове спільно з працівниками Соснівського КДК провели тематичний вечір "Ніхто не забутий", а також поклали квіти до пам'ятника загиблим односельчанам.
 



 




                  ПРАПОР
Синій, як море, як день, золотий —
З неба і сонця наш прапор ясний.
Рідний наш прапор високо несім!
Хай він, уславлений, квітне усім!
Гляньте, на ньому волошки цвітуть,
Гляньте, жита в ньому золото ллють.
З жита й волошок наш прапор ясний.
З неба і сонця, як день весняний .
                                              О. Олесь
 
 

 

 НАШ ПРАПОР
Небеса блакитні
Сяють з глибини,
А пшеничні й житні
Мерехтять лани.
Образ цей не зблідне,
Хоч минуть жнива.
Це знамено рідне –
Злото й синява.
Прапор наш, як літо,
В сонці майорить.
По долині – жито,
По горі – блакить.
Прапор наш – не битва,
Не рушничний дріб:
По горі молитва,
По долині – хліб.
       Д. Павличко
 





24 серпня - це не просто День народження держави, це свято здійснення мрій і сподівань багатьох поколінь, які з любов'ю творили і плекали українську націю, самостійну державу, мужньо боролися за її майбутнє. До Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України в Соснівській міській бібліотеці було проведено огляд літератури біля книжково-ілюстративної виставки "Прекрасна і єдина, велична і свята" та флешмоб "Підпиши прапор Україні".Учасники вітали жителів селища зі святом, дарували жовто - блакитні кульки та власно виготовлені квіти , а прохожі мали змогу написати на українському прапорі слова вітання та побажання Україні. 







 




Хай завжди буде небо синє!

А в небі - сонце золоте!

З Днем Незалежності, Країно!

Твоє життя для нас - святе! 

Бо ми з тобою - нероздільні!

Нас не зламають сили злі!..

В єднанні - сильні! духом - вільні!

І миру прагнем на Землі! 

   Марія Зубрій

 





Ваш подвиг в історії назавжди

Нас всіх об'єднує любов до України - краю, де народились і живемо. Не одне покоління відало життя за те, щоб Україна стала вільною державою. Назавжди в пам'яті залишаться Герої Небесної Сотні, а сьогодні вона має нові імена - імена героїв бойових дій  на Сході України.
 
"Повертайтесь, будь ласка, живими"! Під таким гаслом бібліотеки смт.Соснового провели флешмоб, приурочений воїнам - односельчанам, які захищають територіальну цілісність нашої держави на східних рубежах України. Учасники флешмобу згадали імена всіх воїнів АТО Соснівської селищної ради і посадили калину-символ України і оберіг для наших воїнів. Ми віримо, що ця калина додасть нашим воїнам сили землі української, нашої віри і теплоту наших сердець. 
 
 





 



 

                                За Дніпровими порогами,
                                За степами, за широкими,
                                Наші пращури жили.
                                Мали Січ козацьку сильную,
                                Цінували волю вільную.
                                Україну свою рідну,
                                Як зіницю берегли.
Свою безмежну любов та повагу до козаків, український народ висловлював у численних піснях, думах, легендах та переказах. Прагнучи зберегти набуте за часів козацтва, народ створив прислів’я «Козацькому роду – нема переводу». Історія народу, як і життя людини має героїчні і трагічні, щасливі і нещасливі сторінки. Щоб правильно орієнтуватися в житті, щоб бути справжнім Українцем, треба вивчати минуле свого народу.
 Наша бібіліотека провела свято козацької мужності та відваги "Козаку найперше -воля, козаку найперше- честь!" на якій були присутні учні 3 класу.  Учасники змагань демонстрували відвагу, спритність та силу, витривалість і мужність, що споконвіку були притаманні козакам в різноманітних конкурсах та вікторинах.
 




 



"Три колоски, закуті дротом,

  три колоски, три колоски ...

       Над білим янголом скорботи –

  незгасний духу смолоскип".

О.Кавуненко.

Історія кожного народу має надзвичайно багато вражаючих, неповторних і нетлінних фактів, подій, постатей, до яких люди повертаються практично щоденно.





Серед розмаїття таких подій силою величезного смутку і скорботи в серцях мільйонів нині сущих, величезним болем, як невиліковна рана, нагадує про себе саме ця страшна подія – голодомор в Укр
На нашій  виставці "Над білим янголом скорботи - незгасний духу смолоскип" представлені документи та матеріали,  які розкривають перебіг, причини та наслідки трагедії голодомору для українського народу, спогади і свідчення очевидців, тих, хто у своїй пам’яті крізь роки проніс страждання та біль, спричинені тоталітарним режимом.
Голодомор 1932-1933 років в Україні назавжди залишиться в нашій пам’яті як одна з найстрашніших сторінок минулого, тому, що пам’ять – це нескінченна книга, в якій записано все життя людини і країни.
аїні 1932-1933 років.
З метою вшанування загиблих від геноциду Українського народу, вчиненого тоталітарним сталінським режимом бібліотекарі Соснівської міської бібліотеки спільно з Будинком культури провели вечір-реквієм "Чорні жнива скорботи". Всіх загиблих від геноциду вшанували хвилиною мочання та запаленням Свічі пам'яті. На заході звучали вірші, монологи, музичні композиції про Голодомор. 
 


 
 







22 січня -День Соборності України
 
Буремний початок двадцять першого століття нагадує нам про вагомі події що віддаляючись,не втрачають своєї значущості й актуальності.22 січня 1919 року було ухвалено Акт Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. Цій даті судилося навічно вкарбуватися в історію українського народу величним національним святом-Днем Соборності.
«І усміхнувсь сивоголовий Київ,
І брату-Львову руку простягнув:
“Коли ми разом-значить,не загинем…»,
І покотивсь майданом схвальний гул».(Б.Мельничук).
З нагоди цієї події в читальному залі Cоснівської міської бібліотеки розкрито книжкову виставку “Соборна Мати – Україна одна на всіх, як оберіг ”.





Відеогодина «Герої Крут – ваш подвиг не забути!»

Історія українського народу прошита різнобарвними нитками і, на жаль, сумних кольорів, які віддзеркалюють трагічну минувшину України, є більш, ніж достатньо. Однією із таких вікопомних подій нашої історії є бій, що відбувся на залізничній станції Крути 29 січня 1918 року між більшовицькими військами Михайла Муравйова та об’єднаними військами юнкерів 1-ї Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького в першої сотні новоствореного Студентського куреня під єдиним командуванням Аверкія Гончаренка.

Ось і у Соснівській міській бібліотеці було проведено відеогодину  з нагоди вшанування пам’яті героїв Крут .Читачі ознайомились з історичними фактами цієї події та переглянули книжкову виставку «Пам’ятаємо героїв Крут».



Вечір -реквієм до Дня вшанування пам'яті полеглих на Майдані

Їх назвали Небесною сотнею – українців, які загинули в Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській. Гинули за честь, за волю, за право бути Українцем і за свою Батьківщину. Героїчна сотня, зробивши перший крок, журавлиним ключем полинула у вирій вічності, ставши нашими Ангелами-Охоронцями на небі.Описати, а тим більше відчути глибину трагедії і болю, які впали невимовним тягарем на Україну, нині не під силу нікому. Українські Ангели загинули за правду, свободу, незалежність своєї держави, і ціною жертовності показали, що наш український дух є незламним, а народ – нескореним. Безумовно, жодного з нас події, що відбувалися впродовж останніх місяців, не залишили байдужими. Тяжкий шлях уже позаду, але емоції й спогади завжди житимуть у наших серцях. Ці декілька місяців назавжди переписали сторінки історії України.
Ми на порозі нових змін, нового майбутнього. Але якою ціною? Гіркі події сьогодення не могли залишити байдужими і
жителів Соснового. Бібліотекарі Соснівської міської бібліотеки спільно з Соснівським Будинком культури провели вечір-реквієм до Дня вшанування Героїв Небесної сотні та жертв Революції Гідності. Присутні мали змогу переглянути відео-хроніку «Як все починалося», «Небесна сотня», почули пісні та вірші про гідність, відданість та патріотизм героїв «Небесної сотні», ознайомились із книжковою виставкою «Майдан незалежності». Захід – посвята учасникам Революції Гідності, які віддали найцінніше – своє життя – заради того, аби українці почали змінювати свою державу, і наступні покоління жили в оновленій, європейській країні. Пам'ять про них – це щоденний виклик сучасникам. Щоб жили, творили, росли над собою і берегли свободу, отриману страшною ціною.
 




 
7.04.2016
"Повертайтесь, будь ласка, живими"
- під таким гаслом в Соснівській міській бібліотеці пройшла година патріотичної поезії . Учасники читали вірші воїнів АТО, волонтерів, журналістів, очевидців трагічних воєнних подій. 
 

 
 

 

 


 


Немає коментарів:

Дописати коментар